CodeAgent Sosyal Medya hesaplarını takip ederek yeni kampanyalardan haberdar olabilirsiniz

CodeAgent

2019 SEO Trendleri

Arama motorlarının sahip olduğu yapay zekâların giderek daha profesyonel bir hal alması ile birlikte 2019 SEO trendlerinde de büyük farklılıklar ve yenilikler görülüyor.
Web sitesi sahipleri için değişen bu yeni dönemde SEO trendlerini yakından takip etmek ve kendi web sitelerinde uygulamak başarıya giden yolda büyük önem kazandığı görülüyor. Bu anlamda gelişen teknoloji ve yasal zorunluluklarda dikkate alınarak 2019 yılı için yeni SEO trendleri ortaya çıkıyor. Web sitelerini güçlendirmek ve oluşan rekabet ortamında ayakta kalmasını sağlamak için 2019 SEO trendleri ise şu şekildedir;
1. Öne Çıkan Bölümler Terimi Büyük İlgi Görüyor
Günümüzdeki arama motorlarının verileri büyük ilgi görüyor. Web siteleri hedef kitlelerine ulaşmak ve aramalarda üst sıralarda yer almak adına büyük bir rekabete girdikleri görülüyor. Diğer bir taraftan ise AdWords reklamlarının arama sonuçlarında büyük bir yer kapladığı anlaşılıyor. Bu bölümlerin dışında ise arama sonuçlarında oldukça büyük rekabetin yaşandığı bölümler ise; Yerel Sonuçlar, Bilgisel Grafikler, Öne Çıkan Bölümler, Sıkça Sorulanlar, Haberler, Görseller ve Youtube Videoları şekilde sıralanıyor.
2. Yapılandırılmış Verinin Önemi Giderek Artıyor
SEO desteğinin geçirdiği gelişim ile birlikte Google’ın siteler içerisindeki bilgilere daha hızlı ve net bir şekilde ulaşma imkânının arttığı görülüyor. Günümüzde kullanılan teknoloji ile birlikte, Google artık site içinde gömülü olan verilere erişmek suretiyle bunun kendine has bir şekilde algılama kapasitesine sahip olduğu görülüyor.
3. Kullanıcı Deneyimi Çalışmaları
SEO konusunda geçmişte üzerinde en çok durulan konuların başında gelen Arama Motoru Optimizasyonu konusu artık geçmişteki önemi ve etkisinden uzaklaştığı görülüyor. Bu doğrultuda artık SEO optimizasyonu arama motorlarına yönelik değil, kullanıcılara yönelik bir gelişim gösterdiği görülüyor. Bu gelişimin temel nedeni ise, kullanıcı deneyiminin giderek SEO açısından çok daha önemli ve kritik bir hale gelmesi olarak açıklanıyor.
Kullanıcı deneyimi optimizasyonunu arttırmak amacıyla bazı çalışmalar yapılabilmektedir. Bunlar ise şu şekildedir;
• Yükleme Hızı, Gtmetrix gibi araçlar kullanarak, web sitenizin hızının doğru bir şekilde ölçülmesi sağlanıyor. Hızlı çalışan bir web sayfası, kullanıcı deneyimi açısından oldukça değerli bir konumdadır.
• Teknik Açıdan Kusursuzluk, Günümüz internet kullanan bireyler hatasız bir internet deneyimi yaşamak istiyorlar. Oluşacak her hata onların siteden uzaklaşmasına neden olacaktır. Bu sebeple web sitenizde çalışmayan bir link, tasarımsal anlamda eksiklikler web sitesinin kullanıcı deneyimi açısından eksi puan almasına neden alabilir.
• Mobil Optimizasyon, Akıllı telefonlar ve tabletlerdeki arama motoru kullanımı, masa üstü kullanımını oldukça geride bırakmış ve bu fark her geçen gün mobil arama motorları lehine artıyor. Bu sebeple web sitenizi kesinlikle mobil uyumlu hale getirmeniz ve mobil kullanıcı kitlesine hitap edilmesi oldukça önemlidir. Aksi taktirde web sitelerinin gelişmesi ve daha geniş bir kitleye hitap etme olasılığı yok denecek kadar azalıyor.
4. İçerik Önem Arz Ediyor
Google algoritmaları sürekli bir biçimde gelişim gösterse bile SEO desteği için web sitelerinin içeriğe olan ihtiyacı hala oldukça değerli konumdadır. Fakat anahtar kelimelerin sıklıkla kullanımı arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yetersiz kalıyor. Bu doğrultuda günümüzde kaliteli, anlamlı yazılar, özgün ve etkileyici içerikler internet sitenizin Google tarafından arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına oldukça yardımcı oluyor.
5. Sesli Arama
Arama motorlarında sesli arama özelliğinin kullanılması giderek yaygınlaşan bir durum olarak görülüyor. Özellikle genç yaştaki kullanıcılar bu özelliği yoğun bir şekilde tercih ediyor. SEO desteğini Sesli Arama yönünde güçlendirmek, web sitesinin arama sonuçlarında yukarılarda çıkmasında günümüzde çok daha fazla etkili olduğu görülüyor.

tr_TR
en_US tr_TR