CodeAgent Sosyal Medya hesaplarını takip ederek yeni kampanyalardan haberdar olabilirsiniz

CodeAgent

Google Play Geliştirici Hesabı Nasıl Açılır?

Geliştirilen uygulamaların Google Play Store’da yayınlanması için yapılması gereken en temel nokta Google Play geliştirici hesabının açılmasıdır.
Günümüzde hem oyun hem de çeşitli programlar mobil platformlar üzerinde oldukça büyük bir ilgi görüyor. Hatta uzmanlar yakın zamanda mobil telefon ve tablet kullanımının bilgisayar kullanımının açık ara geçeceğini ön görmektedir. Bu anlamda Google Play kullanımı İOS’a göre çok daha yaygın olduğundan dolayı insanlar geliştirdikleri programların dünya üzerinden çok sayıda kişiye ulaşabilmesi için Google Play Store platformunu tercih etmektedir. Bu doğrultuda geliştirilen uygulamaların Google Play Store üzerinden yayınlanması için Google Play geliştirici hesabı açılması gerekiyor.

Google Play Geliştirici Hesabı Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Google Play Geliştirici hesabı açmak için bazı yönergeleri dikkatlice takip etmek ve istenilen bilgileri hatasız bir şekilde girmek gerekiyor. Google Play Store açık kaynak kodlu olmasına rağmen güvenlik önlemleri açısından da son derece üstün özelliklere sahiptir. Google Play geliştirici hesabı açmak için gerekli basamaklar ise şu şekildedir;
• İlk olarak yapılması gereken Google Play Console‘a gidilmeli ve buraya uygulama yüklerken kesinlikle kullanmanız gereken Google Hesabınız ile giriş yapmalısınız. Eğer Google hesabınız yok ise hızlı bir şekilde Google hesabını ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz.
• Daha sonra ki aşamada ise, Google tarafından sunulan Geliştirici Sözleşmesini kabul etmeniz gerekiyor. Sözleşme kabul edilmende hiçbir suretle ileriki aşamalara geçilmiyor.
• Sözleşmeyi okuyup kabul etme aşamasından sonra ise karşınıza çıkan Ödeme İşlemine Devam Et butonuna tıklayarak kayıt için gerekli ödeme sayfasına yönlendirilmektedir.
• Google Play Geliştirici Hesabı açmak için sabit bir kayıt ücreti ödemeniz gerekiyor. Açılan ekranda kredi kartı veya banka kartı bilgilerinin girilmesi ile birlikte ve Ödeme Yap butonuna tıklanarak satın alma işlemini tamamlanmaktadır. Gelen onay e-postası ile artık dilediğiniz kadar uygulama yükleyebilirsiniz.

Google Play Geliştirici Hesabı Ücretleri

Tüm aşamaların geçilmesi ve gerekli bilgilerin girilmesi sonucu Google Play geliştirici hesabının açılması için en son nokta ödeme ekranı aşamasıdır. Bu doğrultuda birçok kişi ödeme ücretinin miktarını ve şartlarını merak etmektedir. Çünkü Apple bu anlamda istediği 99 dolarlık ücret ülkemizdeki birçok kişi için oldukça yüksek bulunmaktadır. Ve üstelik bu ücret her yıl ödenmesi gerekiyor. Google geliştirici hesapları için kullanıcılardan sadece bir defalık olmak üzere bir ücret politikası uyguluyor. Ve alınan bu ücret sonrasında herhangi bir değişiklik olmayacağı Google tarafından taahhüt ediliyor.
Google Play Geliştirici Hesabı ücreti için istenen miktar bir defalık sadece 25 dolardır. Bu para ödenmende hesabın açılması ihtimali bulunmuyor. Ödeme amacıyla en çok tercih edilen yöntem ise kredi arktı bilgileri kullanılarak ödeme yapılmasıdır. Kredi kartı ile 25 dolar ücret ödendikten sonra Google Play geliştirici hesabı açma işlemi tamamlanmış oluyor. Bu noktadan sonra Google politikaları ihmal edilmedikçe sınırsız bir şekilde geliştirilen uygulamalar yüklenebiliyor.
Google Play Geliştirici Hesabı Nasıl Kullanılıyor?
Gerekli, ödeme yaptıktan sonra ise en fazla 2 gün içerisinde Google tarafından gönderilen e-posta ile hesabın kullanılması sağlanıyor. Size gelen mailin içeriğinde geliştirici konsoluna giriş yapacağınız linklerini ve konsol bilgileri de yer alıyor. Bağlantıları kullanmak suretiyle Google Play Geliştirici hesabınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu noktada başka bir iş ya da işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Herhangi bir uygulama ya da oyun yayınlamak için ise direkt olarak Google Play Geliştirici Hesabı konsolunuz üzerinden uygulamalarınızı ya da oyunlarınızı yükleyip yayın ayarlarını yapmak yeterli olacaktır.

tr_TR
en_US tr_TR