CodeAgent Sosyal Medya hesaplarını takip ederek yeni kampanyalardan haberdar olabilirsiniz

CodeAgent

Unity Mobil Oyun Geliştiricilerinin Olmazsa Olmazı

Asıl amacı oyunların bilgisayara yüklenmeden oynanmasının sağlanması olan Unity mobil oyun geliştiricilerin olmazsa olmazı durumuna geldi.
Rusya’da geliştirilen ve yayınlanan bu oyun motoru sayesinde oyunların bilgisayara yüklenmesine gerek kalmaksızın direkt olarak oynanabilmesi amaçlanıyordu. Ancak piyasaya sürülmesi ile birlikte farklı bir yöne doğru gelişen olaylar Unity sayesinde mobil oyunların geliştirilebilmelerine de imkan doğurdu. İlerleyen süreçlerde yeni versiyonlarının yayınlanması ile birlikte mobil cihazlar için de oyun geliştirilmesine imkan sağlayan Unity sayesinde çok daha etkili oyunların yapılabilmesine de imkan doğmuş oldu. Özellikle basit kullanımı ve oldukça etkili işlemlerin yapılabilmesi nedeniyle dünya üzerindeki oyun geliştiricileri tarafından kullanılmaktadır.

Neden Unity Mobil Oyun Geliştiricileri Tarafından Kullanılır?
• Oyun motorlarının kullanım amaçları oyunların rahatlıkla geliştirilebilmeleri ve piyasaya sürülebilmeleridir. Unity bu işi bilgisayar ortamından kolaylıkla 8 farklı PS3, iOS ve Wii gibi platformlarda aynı zamanda sürülebilmesine imkan sağlamaktadır.
• 100.000 ve üzeri bir gelir elde etmemeniz durumunda Unity kazançlarınıza ortak olmuyor. Bu nedenle sizin gelirinizi arttırmak için daha fazla işlem yapabilmenize de imkan sağlıyor.
• Daha gelişmiş olan oyun motorlarına geçiş yapmadan önce sizlere ciddi bir avantaj sağlıyor. Bu nedenle oyun geliştiricileri tarafından özellikle ilk aşamalarda tercih ediliyor.
• Ara yüzünün basit olması sayesinde sizlere kolay kullanım sağlamaktadır. Bu şekilde istediğiniz özelliklerde oyunlar geliştirebilmenize imkan sunar.

Unity İle Oyun Nasıl Geliştirilir?
Günümüz teknolojik imkanları sayesinde nerdeyse interneti ve bilgisayarı olan herkes oyun ya da uygulama geliştirebilir durumdadır. “Oyun nasıl geliştirilir?” sorusunun cevabı için kısa bir araştırma yaptıktan sonra ilk etapta çok fazla kapsamlı olmasa da farklı türde oyunların yapılabilmeleri de mümkün olabilmektedir. Bu noktada sizlere oldukça yardımcı olabilecek olan Unity sayesinde özellikle başlangıç aşamasında kullanımı çok kolay olması sayesinde istediğiniz oyunların geliştirilebilmesi sağlanabilmektedir. İnternet üzerinden yapılacak olan kısa araştırmalar ile birlikte oyunların yapılabilmesi için gerekli bütün bilgiler bulunabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da artık nerdeyse herkes oyun geliştirebilmektedir. Bununla birlikte programlama dilinin de öğrenilmesi ve kodlamaların buna göre yapılması da oldukça önemlidir. Yapılacak olan işlemlerin daha doğru sonuçlar verebilmesi için uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

Unity İle Oyun Paylaşma
Unity ile oyun yapabileceğiniz gibi istediğiniz platformlarda oyunlarınızı paylaşabileceksiniz. Yapılacak olan işlemlerin oldukça kolay olduğu bu program sayesinde istediğiniz şekilde oyunlarınızın geliştirilmesini sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalar neticesinde istediğiniz oyunların nasıl yapılacaklarını ve bununla birlikte nasıl daha etkili bir oyun geliştirilebileceğini de öğrenebilirsiniz. Günümüz teknolojik şartlarının bazı şeyleri uygulama konusunda istediğiniz sonuçları verebiliyor olması nedeni ile sizlerin de kolaylıkla hayallerinizin gerçekleştirilmesi sağlanabilmektedir.

Programlama Dilleri
Oyunların yapılacağı programlama dilleri oldukça önemlidir. Piyasada kullanılan genel dillere bakacak olursak:
• C/C++
• Delphi / Pascal
• JAVA
• C#

Bu diller içerisinde seçtiğiniz birisinden yapacağınız programlama sayesinde istediğiniz oyunları yapabileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken unsurlar; hız, güç, taşınabilirlik, kullanılabilirlik, İngilizce ve Türkçe dökümanlar. Diğerlerine oranla C++ daha önde olması nedeniyle genel olarak programlama dilleri arasında en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bunun en önemli nedeni ise doküman bulmakta kolaylık yaşayacak olmanız ve bununla birlikte güçlü bir programlama dili olmasıdır. Bu sektör içerisinde hizmet veren büyük firmalar genel olarak C++ programlama dilini önermektedir.
Elinizde bulunan imkanlar ile birlikte istediğiniz oyun ve uygulamaları kolaylıkla yapabileceğiniz günümüzde işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Unity ile mobil oyun geliştirme ile başlayarak ilerleyen süreçlerde siz de en çok kazanan oyun geliştiricileri arasında yerinizi alabilirsiniz.

tr_TR
en_US tr_TR